ZDARMA ke stažení – odkaz níže

ZDARMA ke stažení – odkaz níže —

Propriocepce

„Skrytý“ Smysl©

Většina dětí se učí o našich pěti smyslech: zrak, sluch, chuť, hmat a čich. Nicméně, existují ještě další velmi důležité smysly, které nejsou v tomto seznamu zahrnuté. Jeden z nich je smysl pro pozici těla neboli „propriocepce“. Protože o tomto smyslu obvykle děti neučíme ani nepřemýšlíme nad tím, jak moc ho všichni používáme, většina lidí si ho neuvědomuje. A pokud si tento smysl ani neuvědomujeme, je těžké pochopit problémy, které s ním mohou souviset. Stejně jako naše oči a uši posílají informace do mozku o tom, co vidíme a slyšíme, části našich svalů a kloubů snímají polohu našeho těla a vysílají tyto zprávy také do mozku. Na těchto informacích jsme závislí, abychom přesně věděli, kde jsou části našeho těla, a abychom si byli schopni naplánovat své pohyby.

Když náš proprioceptivní smysl funguje dobře, pomáhá nám provádět neustálé automatické úpravy našich pozic, pohybovat se a zaujmout optimální pozice, které potřebujeme pro každodenní aktivity, jako například sezení na židli, když chceme něco napsat; správné držení náčiní, jako je např. tužka nebo vidlička; odhadnout, jak projít uličkou, abychom nenarazili do věcí; vědět, jak daleko stát od lidí, abychom nebyli příliš blízko nebo daleko; naplánovat si, jak velký tlak vyvinout, abychom nezlomili tužku nebo nerozbili hračku; a schopnost změnit akce, které nebyly úspěšné, jako např. hod míčem, který dopadl mimo cíl, nebo šipka do vody, která se změnila v „placáka“.

“Dítě s takovými obtížemi se může v některých situacích cítit nemotorné, frustrované a dokonce vystrašené.”

Protože nám propriocepce pomáhá s takovými základními funkcemi, může problém v tomto systému způsobit velké obtíže. Často musí takový jedinec věnovat pozornost věcem, které by se měly dít automaticky. Dítě také může využívat zrak jako kompenzaci, aby přišlo na to, jak tělo správně přizpůsobit. To může brát hodně energie. Dítě s takovými obtížemi se může v některých situacích cítit nemotorné, frustrované, a dokonce vystrašené. Například pro ně může být děsivé jít dolů ze schodů, když si nejsou jisté, kde mají nohy. Proprioceptivní systém je aktivován prostřednictvím činností, které zahrnují tahání/tlačení, skákání a aktivity, které zahrnují váhu a hluboký tlak. Tento druh smyslového vjemu je často zklidňující a může být užitečný pro dítě, které má potíže s organizací těla.

Graphic: Line drawing of young swaying boy

Pomozte svému dítěti lépe si uvědomit pozici svého těla.

Následuje několik příkladů aktivit zaměřených na propriocepci,

Které mohou pomoci dětem lépe si uvědomit polohu svého těla a cítit se klidnější a organizovanější:

  1. Nechte děti pomáhat s „těžkou prací“, jako je např. nošení nákupu, nošení koše s prádlem, tahání pytlů listí, vynášení smetí a trhání plevele.

  2. Zahrajte si na „balení“ umístěním pytlíků s fazolemi nebo rýží do dětského batůžku. Předstírejte, že lezete po horách a skáčete ze skály v parku nebo na dvorku.

  3. Udělejte ze svého dítěte „sendvič“ mezi polštáři z pohovky. Jemně přidávejte tlak a předstírejte, že přidáváte „okurky“, „sýr“, „salát“ atd. (ujistěte se, že hlava dítěte je odkrytá).

  4. Požádejte dítě, aby zavřelo oči a nechte je „cítit“, kde jsou jejich nohy, ruce, paže atd. Zeptejte se, jestli jsou nahoře nebo dole. Zkuste, zda dítě může předvést různé pozice bez zrakové kontroly, jako např. dotknout se nosu, kroužení pažemi, rukama nebo nohama, vytvoření písmena „X“ pomocí rukou nebo nohou atd.

  5. Některé děti si obzvlášť užijí zavěšení na hrazdě a ten pocit, kdy se jejich tělo protahuje a houpe. Hrazda nainstalovaná do dveří mezi futra je jednoduchou aktivitou, kterou můžeme dítěti nabídnout v domácím prostředí.

  6. Poskytněte dítěti další proprioceptivní vjem při učení nové dovednosti. Například dejte dítěti lehké závaží na zápěstí, když hází míč. Tento vjem mu pomůže poskytnout lepší zpětnou vazbu o pozici jeho paží. Dalším příkladem může být tvoření písmen, čísel nebo tvarů z modelíny nebo jiné tužší hmoty; proveďte rukama jemný tlak na kyčle nebo ramena dítěte, když se učí novou motorickou dovednost, jako např. lezení nahoru nebo bruslení; nechte dítě prožít si pohyb, při kterém mu poskytnete jemný odpor, aby ho lépe cítilo.

  7. Pokud to vaše dítě dobře toleruje, proveďte masáž hlubokým tlakem. Zkuste masírovat ruce a nohy pro povzbuzení, proveďte lehký tlak na ramena a hlavu pro zklidnění nebo masírujte ruce před novým nebo obtížným úkolem zaměřeným na jemnou motoriku.

Toto je jen několik nápadů. Použijte svůj zdravý rozum a nevyvíjejte příliš velký tlak nebo nežádejte dítě, aby tlačilo, nosilo nebo tahalo něco příliš těžkého. Experimentujte a zjistěte, co vašemu dítěti vyhovuje a pomáhá mu.

Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.

Zdarma ke stažení PDF soubory

Objevte propriocepci: „Skrytý“ smysl© je součástí série „Stránky pro rodiče“ na téma smyslové integrace, kterou napsala Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Tento dokument lze znovu tisknout pro vzdělávací účely, pokud je uveden celý název a informace o autorských právech.