ZDARMA ke stažení – odkaz níže
—
ZDARMA ke stažení – odkaz níže —
Vizuální percepce
Co vidíme okem mysli?
Ze všech smyslových systémů, o kterých mluvíme v rámci senzorické integrace, je zrakové vnímání (spolu se sluchovým vnímáním) jedním z nejznámějších a běžně chápanych. Vizuální percepce je schopnost, kdy náš mozek dává význam informacím, které vidíme. Například, když se podíváte na následující tvary, můžou se jevit pouze jako řada čar bez skutečného významu:
Čáry však představují slovo “Ivy” vzhůru nohama. Nyní nám tato řada dává smysl, když se na ni podíváme. Optometrista kontroluje naše oči, abychom si byli jistí, že dobře fungují a vidí svět kolem nás. Zrakové vnímání nám umožňuje dát smysl tomu, co vidíme. Dobré zrakové vnímání je potřeba ke čtení, používání nůžek nebo kreslení. Vizuální percepci také potřebujeme, abychom nenaráželi do věcí, abychom nasměrovali míč do brány na fotbalovém hřišti nebo sledovali mapu, která nás dovede do požadovaného cíle. Existuje mnoho funkcí souvisejících se zrakovým vnímáním. „Figura a pozadí“ je schopnost vidět něco, co je součástí většího nebo matoucího obrazu. Například hledání izolepy v šuplíku nebo identifikace vašeho dítěte mezi ostatními dětmi, které lezou na prolézačku v parku. Představivost je dalším aspektem vizuální percepce. Tuto dovednost využíváme k tomu, abychom přišli na to, jak uspořádat nábytek v místnosti (někdy potřebujeme několik pokusů!) nebo naplánovat, jak vložit papír do tiskárny, aby hlavička na papíru vyšla správně. Součástí zrakového vnímání je i koordinace oko-ruka. Tuto dovednost potřebujeme ke koordinaci akcí, jako je např. podání tenisového míčku, zavazování bot (alespoň když se to učíme poprvé) nebo k zatažení páky na pinballovém automatu ve správný čas. Je snadné si všimnout, jak mohou problémy se zrakovým vnímáním způsobit potíže ve škole, na hřišti nebo doma.
Protože všechny naše smysly spolupracují, zrakové vnímání může být ovlivněno, pokud hmatové, proprioceptivní nebo vestibulární smyslové funkce nepracují efektivně. To je důvod, proč dětský terapeut může zvolit terapeutické aktivity, které na první pohled zjevně nesouvisí s potížemi doma nebo ve škole. Například dítě, které má problémy naučit se psát, může mít problém s vestibulárním systémem, což ovlivňuje koordinaci očních pohybů při pohybu hlavy. Mohou mít slabou propriocepci, což ovlivní schopnost odhadnout tlak na tužku při psaní nebo jak polohovat tělo na židli. Slabé hmatové vnímání může narušit schopnost správně držet tužku. Proto terapeut často nejdříve pracuje na těchto základních dovednostech, aby ovlivnil dovednosti vyšší úrovně, jako je vizuální percepce.
“Je snadné si všimnout, jak mohou problémy se zrakovým vnímáním způsobit potíže ve škole...”
Zatímco zrakové vnímání je častěji hodnoceno a řešeno ve speciálně pedagogických programech než v terapeutických, úplné pochopení dalších méně známých senzorických systémů nemusí být tak běžné a rodiče někdy musí sami obhajovat tyto důležité funkce, které je třeba vzít v úvahu.
Jak můžete pomoci
Zde jsou uvedeny některé aktivity, které mohou být využity pro podporu zrakového vnímání a jeho optimální funkci:
Podpořte děti ve hře, která zahrnuje stavění – kostky, polštáře z gauče, kartonové nebo plastové krabice, nebo jakékoli další materiály. Můžete pomoci svému dítěti rozvíjet zrakové vnímání tím, že ho necháte kopírovat vaše konstrukce nebo ho necháte, aby vymýšlelo své a vy je budete kopírovat.
Stavění puzzle, bludiště a další zrakové hry, které odpovídají správné vývojové fázi vašeho dítěte. Možná budete muset začít jednoduchými, pokud je to oblast, ve které vaše dítě potřebuje podporu.
Knihy a hry jako „Kde je Waldo” a další pracovní listy mohou podpořit rozvoj zrakové percepce, konkrétně figuru a pozadí. Požádejte dítě, aby si na procházce nebo při jízdě autem všímalo značek, aut nebo dalších orientačních bodů.
Rodiče často vědí, jak je důležité dětem číst a poskytnout jim zrakově zajímavé hračky a předměty. Najděte způsoby, jak pomoci dítěti využívat tyto zrakové elementy, jako např. ukazování obrázků v knize nebo obkreslování obrazců na zdi. To pomůže udělat tyto vizuální zkušenosti smysluplnější a dlouhodobější. Aktivní účast vždy předčí pasivní vjem!
Procvičujte “kreslení” tvarů a předmětů v různých hmatových materiálech, jako např. písek, prstové barvy, holící pěna atd. Hmatový a zrakový systém se spolu rozvíjejí velmi úzce a rozpoznání tvaru, velikosti a textury hmatem podporuje také vizuální koncept.
Přiřazování tvarů nebo předmětů, které držíme v ruce podle obrázků, podporuje společný rozvoj hmatového a vizuálního vnímání.
Jednoduché a zábavné hry zaměřené na koordinaci oko-ruka, jako je házení, chytání, odpalování míče nebo jiných předmětů podporují vnímání hloubky a plynulost očních pohybů ve spojení se zrakovým vnímáním a motorickými dovednostmi.
V současné době některé děti tráví hodně času u obrazovek. Aplikace, které obsahují určité řešení problémů a fyzickou akci (jako např. bowling nebo tenis hrané na obrazovce) mohou podporovat celkový vývoj vašeho dítěte.
Buďte si vědomi přehnané vizuální stimulace – příliš mnoho zrakových rušivých elementů v pokoji nebo u pracovního stolu mohou být rušivé pro dítě, které je citlivé na vizuální podněty nebo dítě s potížemi rozlišení jedné věci od druhé.
Pokud máte pocit, že je vaše dítě příliš citlivé na sluneční světlo, na určité barvy, kontrasty barev nebo na konkrétní tvary, zvažte, jak můžete snížit toto podráždění tím, že odstraníte tyto smyslové vjemy v konkrétní situaci.
Když pomůžete dítěti pochopit, že jsou citlivější na některé vjemy oproti ostatním, může to také pomoci zvládnout tyto situace efektivněji.
Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.
Zdarma ke stažení PDF soubory
VIZUÁLNÍ PERCEPCE – CO VIDÍME OKEM MYSLI? © je součást série materiálů pro rodiče na téma senzorická integrace vytvořená Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Může být kopírován pro vzdělávací účely s úplným názvem a informacemi o autorských právech.