ZDARMA ke stažení – odkaz níže

ZDARMA ke stažení – odkaz níže —

Porozumění Praxi

Jak Rozvíjíme Schopnost Plánovat a Provádět Akce

Když většina z nás přemýšlí o motorických dovednostech, vybaví se nám často akce, jako je běhání, skákání nebo chytání. U dětí v raném věku se motorické dovednosti neustále rozvíjí a mezi ty, které většinou zvládají již během dětství, řadíme například oblékání, používání příboru, hru s hračkami nebo psaní.

Obecně je ale povědomí o procesu, který umožňuje, aby se tyto akce staly automatickými bez velkého úsilí nebo pozornosti, velmi malé. Tento proces se nazývá „praxe“ nebo motorické plánování. Praxe zahrnuje vytváření představ o tom, co je možné udělat, plánování akcí k provedení těchto činností a následné provedení akce.

Nyní víme, že praxe vysoce závisí na adekvátním smyslovém vnímání. Od dětství mají děti vnitřní smysl pro dotyk, polohu těla a pohyb a zároveň začínají ovládat kontrolu nad svými akcemi. Například děti automaticky dělají grimasy v obličeji, které odpovídají tomu, jak se cítí uvnitř (podrážděně, hladově, spokojeně, pohodlně atd.). Pečovatelé dětí napodobují jejich výrazy obličeje a popisují jejich význam (např. „Ty jsi ale pěkně naštvaný, viď?“ nebo „Ty jsi šťastná“). Díky vnitřním pocitům miminka z vlastní kůže a svalů, které doprovázejí jejich mimiku, ve spojení se zpětnou vazbou od pečovatele, děti nakonec získají kontrolu nad svými činy a mohou mít nejen nápady na vytváření různých druhů obličejů, ale mohou také ve skutečnosti udělat záměrně naštvaný nebo veselý obličej. Udělat „šťastný obličej“ je příklad jednoduchého motorického plánování. Později, když se dítěte zeptáme, aby se usmálo do fotoaparátu, nemusí si tuto akci plánovat, protože půjde o automatickou motorickou dovednost.

Tímto způsobem děti používají praxi nebo motorické plánování pro mnoho akcí a dovedností, které potřebují zvládnout v raném věku. Naučit se čistit si zuby, zavázat boty, stříhat papír, připravit si svačinu, jezdit na kole nebo složit oblečení, to jsou všechno příklady činností, které zpočátku vyžadují praxi, ale brzy se stanou automatickými motorickými dovednostmi. To je však možné pouze, pokud fungují dostatečně dobře senzorické funkce, které jsou potřebné pro vykonání těchto akcí. A ve chvíli, kdy se tyto úkoly stanou zvládnutou akcí, jsme schopni je provádět bez potřeby zrakové kontroly nebo věnování pozornosti úkolu.

“Proces učení řízení auta versus řízení je příkladem praxe versus motorické dovednosti.”

Dospělí mají tendenci používat známé akce a dovednosti, a proto mohou mít určité potíže pamatovat si, jaké to je používat praxi. Tu využijí v případě, že se začnou věnovat novému koníčku, zkoušet nový sport nebo se učit na nový hudební nástroj. Mnozí dospělí si pamatují, jak se učili řídit auto, což je příklad praxe. Když se učíme řídit auto, jsme velmi závislí na integraci informací ze všech senzorických systémů. Nicméně, jakmile se to naučíme, řízení auta se stane automatickou dovedností, kterou vedou všechny naše smyslové systémy. Proces učení řízení auta versus řízení je příkladem praxe versus motorické dovednosti.

Děti s nespolehlivým nebo neefektivním smyslovým vnímáním mají často potíže s praxí, a proto pro ně může být náročnější dosáhnout motorických dovedností. Představte si, jak stresující by bylo, kdyby schopnost řídit auto nikdy nepřekročila fázi učení se řídit? U některých dětí mnoho akcí vyžaduje praxi, která může být stresující, rušivá a frustrující.

Graphic: line drawing of a young child going down the slide with his hands up in the air

Pomozte svému dítěti rozvíjet praxi a motorické dovednosti.

Zde najdete několik příkladů aktivit, které mohou podpořit rozvoj praxe a motorických dovedností:

  1. Pamatujte, že plánování a provádění akcí závisí na smyslovém vnímání. Pokud u svého dítěte pozorujete potíže s učením nových motorických dovedností, vyhledejte ergoterapeutku kvalifikovaného v konceptu senzorické integrace, aby provedl vyšetření.

  2. Podporujte smyslové zkoumání a hru, zejména prostřednictvím hmatových aktivit. Hrajte si s vodou, mýdlovou pěnou a tělovým mlékem ve vaně nebo na podložce, což může zlepšit senzorickou zpětnou vazbu a podpořit plánování a provádění akcí.

  3. Nabídněte svému dítěti, aby dělalo známé akce novým nebo odlišným způsobem. Navrhněte například sjet skluzavku, vylézt po žebříku nebo sjet z kopce v jiné poloze nebo jiným způsobem.

  4. Předveďte nové způsoby, jak dělat věci nebo nečekané akce, které může vaše dítě napodobovat.

  5. Poskytněte svému dítěti příležitosti, aby se zapojilo do domácích činností, jako je například prostírání stolu, příprava jídla, skládání a uklízení prádla, balení dárků, úklid atd. Nejen, že při provádění těchto aktivit je podporována praxe dítěte, ale také dají vašemu dítěti pocit úspěchu a podpoří nezávislost v důležitých činnostech běžného života.

  6. Zvažte vícekrokové činnosti, které je třeba plánovat v průběhu času a zapojte své dítě do řazení správného pořadí jednotlivých kroků.

  7. Omezte slovní pokyny, když dítě zkouší nebo se učí něco nového. Zpracování jazyka a plánování akcí ve stejnou chvíli může být pro dítě náročné.

  8. Snažte se dát svému dítěti dostatek času na plánování akcí. I když ne vždycky je možné mu tento čas dopřát, zkuste najít chvíle během dne, kdy má možnost a čas plánovat akce bez toho, abychom na dítě tlačili.

  9. Nikdy nedělejte za dítě věci, které by mohlo dělat samo.

Toto je jen několik nápadů. Použijte selský rozum, netlačte na dítě a nestresujte ho tím, že na něj budete klást vysoké nároky, které přesahují jeho schopnosti. Sledujte reakce svého dítěte v různých aktivitách a zkoušejte různé strategie, abyste zjistili, co Vašemu dítěti nejvíce pomáhá.

Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.

Zdarma ke stažení PDF soubory

Porozumění praxi: Jak rozvíjíme schopnost plánovat a provádět akce© je součást série materiálů pro rodiče na téma senzorická integrace vytvořená Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Může být kopírován pro vzdělávací účely s úplným názvem a informacemi o autorských právech.