ZDARMA ke stažení – odkaz níže
—
ZDARMA ke stažení – odkaz níže —
Jak Může Být Obvyklý Pohyb Děsivý?
Porozumění gravitační nejistotě©
Naší základní dovednosti navazovat vztahy s lidmi a používat předměty předchází velmi důležitá schopnost reagovat na gravitaci a propojit naše tělo s prostorem kolem nás. Tento vjem pocházející z vestibulárního systému je klíčovým a zásadním aspektem, který má na starosti pocit bezpečí a pohodu v okolním světě.
U kojenců se začíná rozvíjet pocit důvěry, když se pohybují světem a jejich nervový systém poskytuje přesné informace o směru, kterým se vydají, jak rychle nebo pomalu se pohybují a v jaké pozici je jejich hlava. Jsou schopni vnímat, kdy se mění poloha hlavy, a to stimulací části vestibulárního systému, která reaguje na zemskou přitažlivost.
Děti, které nevnímají gravitaci obvyklým způsobem, se často velmi obávají pohybu, výšek a/nebo změny polohy hlavy. Tento problém nazvala Dr. Jean Ayres, zakladatelka teorie a praxe Ayres Senzorické Integrace® „gravitační nejistotou”. Většina z nás si dokáže představit, že se cítí ohroženě tím, že stojí na okraji římsy, která je velmi vysoká nebo když se pohybujeme tak rychle, že nedokážeme rozlišit nahoru a dolů a cítíme se dezorientovaní. U některých jedinců však i nepatrné změny výšky nebo polohy vytvářejí extrémní pocit dezorientace, strachu a úzkosti.
I když se to může zdát obtížné, představme si strach, který bychom mohli cítit, když stojíme na vysoké římse. Pokud nemůžeme důvěřovat svému tělu, když se pohybujeme prostorem, bylo by velmi obtížné věřit někomu nebo něčemu jinému. Protože je obtížné tomuto problému porozumět, může se často zdát, že někdo, kdo zažívá gravitační nejistotu, má psychický problém nebo problém s chováním. Základ této poruchy však souvisí s neefektivní smyslovou integrací. Je však snadné si představit, jak by se psychické problémy nebo problémy s chováním mohly vyvinout ze zkušeností, které vytvářejí takové nepohodlí v každodenních činnostech.
Většina dětí prochází vývojovým obdobím, kdy na některé druhy pohybu nebo výšky reagují poněkud ustrašeně. Existuje také mnoho individuálních rozdílů ve způsobu, jakým lidé reagují na výšky a na rychlý pohyb. Když se však reakce na výšku nebo pohyb, které obvykle nevnímáme nebo nejsou obtěžující, stanou extrémními, nebo když začnou narušovat schopnost, účastnit se činností, může nastat problém.
“Děti, které nevnímají gravitaci obvyklým způsobem, se často velmi obávají pohybu…”
Některé z příznaků gravitační nejistoty zahrnují následující:
• Úzkost, když jsou nohy mimo podložku
• Nepřirozený strach z výšek nebo pádu
• Neobvyklá nechuť být hlavou dolů
• Strach nebo neklid při chůzi po nerovném povrchu nebo po schodech
• Přehnaná reakce při záklonu
Další související problém se nazývá “intolerance pohybu”. Hlavní charakteristikou tohoto problému je extrémní reakce na lineární nebo rotační pohyb, který obvykle nevnímáme jako ohrožující. Lidé s intolerancí pohybu mohou pociťovat točení hlavy nebo nevolnost a může se jim dělat extrémně nevolno při jízdě autem. Nevíme o tomto problému tolik, jako o gravitační nejistotě, ale pozorovali jsme ji u dětí, které mají i jiné problémy se senzorickou integrací. Víme také, že lidé s přibývajícím věkem přirozeně méně tolerují pohyb.
Vyzkoušejte tyto aktivity
Zde najdete několik způsobů, jak můžete pomoci dítěti s gravitační nejistotou:
Uvědomte si, že jde o skutečný problém a respektujte reakce dítěte na různé situace. Považovat to za emoční slabost nebo problém s chováním může pravděpodobně věci zhoršit.
Pomozte svému dítěti zapojit se postupně do činností, které jsou pro něj obtížné pod vedením terapeuta vyškoleného v Ayres senzorické integraci. Pokud se například dítě bojí houpačky, vyzkoušejte nejdříve houpačku, ve které se nohy dítěte dotýkají země nebo držte dítě v klíně a houpejte se s ním.
Poskytnutí dítěti hlubokého tlaku na svaly a klouby na temeni hlavy a na trupu mu může pomoci cítit se bezpečněji. Pokud se například dítě bojí chůze po schodech, zkuste ho chytit za boky a lehce přitlačit. Dítě se tak může cítit bezpečněji, než když ho držíme za ruku.
Klidný pohyb dopředu a dozadu je obvykle lépe tolerován než rotační pohyb. Nejdříve se snažte s dítětem pohybovat tím nejpohodlnějším způsobem.
Zaklánění nebo věšení hlavou dolů je často pro takové dítě obzvláště stresující. Nepokoušejte se o tento typ pohybu, dokud nebude dítě připraveno ho tolerovat.
Zapojení do hry a představivosti během náročných činností může pomoci odvrátit pozornost od děsivého aspektu dané situace.
Procvičujte zapojování do pohybových aktivit se zavřenýma očima. To může dětem pomoci lépe vnímat polohu jejich těla.
Přidejte lehké závaží (například zátěž na zápěstí nebo kotníky, batoh naplněný fazolemi nebo rýží). To může dítěti pomoci cítit se bezpečněji.
Informujte se u svého terapeuta, zda jsou tyto aktivity pro vaše dítě vhodné nebo jaké další aktivity můžete vyzkoušet.
Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.
Zdarma ke stažení PDF soubory
JAK MŮŽE BÝT OBYČEJNÝ POHYB DĚSIVÝ? Pochopení gravitační nejistoty © je součást série materiálů pro rodiče na téma senzorická integrace vytvořená Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Může být kopírován pro vzdělávací účely s úplným názvem a informacemi o autorských právech.