ZDARMA ke stažení – odkaz níže

ZDARMA ke stažení – odkaz níže —

Vestibulární Systém

Proč Je Tak Důležitý?

Ze všech senzorických systémů, o kterých mluvíme v teorii a terapii senzorické integrace, je vestibulární systém ten nejzákladnější, ale nejhůře pochopitelný. Tento smyslový systém se vyvíjí jen několik týdnů po početí a hraje velmi důležitou roli v raném vývoji dítěte. Byl to také pravděpodobně jeden z nejdůležitějších smyslů pro naši evoluci. Nicméně, vestibulární smysl není příliš známý, protože když se děti učí o základních smyslových systémech, tento systém mezi nimi není. Pokud dospělí ví něco o vestibulárním, pravděpodobně tuší, že má něco společného s rovnováhou. Jeho pochopení pomůže k lepšímu porozumění typů problémů, se kterými se děti mohou potýkat, a metod, které používáme k řešení těchto problémů.

Jak všichni víme, naše oči a uši přijímají informace, které jsou pak odeslány do mozku. Části vestibulárního systému, které „přijímají“ informace a odesílají je do mozku jsou uloženy ve vnitřním uchu. Jednu část tvoří soubor tekutinou naplněných kanálků, které reagují na pohyb a změnu směru. Další část tvoří pytlovitá struktura, která reaguje na změnu polohy hlavy a gravitaci. Informace o pohybu a poloze hlavy (které přichází prostřednictvím těchto struktur) jsou zasílány mnoha různým částem mozku. To je jedním z hlavních důvodů, proč se tak zajímáme o tento smyslový systém – má mnoho funkcí, které jsou důležité pro to, abychom zvládali různé věci.

Jedna důležitá funkce vestibulárního systému nám umožňuje koordinovat naše pohyby očí s pohyby hlavy. K tomu dochází při činnostech jako např. kopírování z tabule (pohled nahoru a pak zpět dolů do sešitu), otočení hlavy za hýbajícím se předmětem (sledování míče na fotbalovém hřišti) a někdy i během čtení při pohledu napříč stránkou. Tyto funkce vestibulárního systému pravděpodobně pomohou vysvětlit, proč několik studií ukázalo, že až polovina dětí s poruchami učení vykazují známky neefektivnosti vestibulárního zpracování. Vestibulární systém je také důležitý pro rozvoj a udržení normálního svalového tonu. Svalový tonus není to samé jako svalová síla, ale umožňuje nám držet tělo v pozici a udržovat vzpřímenou polohu. Vestibulární systém je zvláště důležitý, protože nám pomáhá udržet hlavu vzpřímeně. Mnoho dětí s vestibulárními problémy se hrbí u stolu, podpírají si hlavu rukama a obecně se zdá, že mají krátkou výdrž. Vestibulární systém dále výrazně ovlivňuje rovnováhu. Navíc naše schopnost koordinovat obě strany těla dohromady (jak je potřeba např. při jízdě na kole nebo stříhání nůžkami) vyžaduje vestibulární funkci. Zdá se také, že některé aspekty jazyka úzce souvisí se způsobem, jakým vestibulární systém zpracovává informace.

“Mnoho dětí s vestibulárními problémy se hrbí u stolu, podpírají si hlavu rukama a obecně se zdá, že mají krátkou výdrž.”

Vezmeme-li v úvahu všechny tyto velmi základní a důležité funkce, je jasné, jak může vestibulární problém zapříčinit velmi skutečný, ale často skrytý problém. Všechny děti potřebují v raném vývoji velké množství pohybu, aby podpořily tento důležitý smyslový systém a mnoho s ním souvisejících funkcí. Jakmile však tento systém dozraje, naše potřeba pohybu a jeho vyhledávání se snižuje v porovnání s dobou, kdy jsme byli mladší. Tento trend někdy vede k tomu, že dospělí vyžadují, aby děti „klidně seděly“. Je důležité, aby dospělí pochopili, že pohyb, který děti obecně baví, je skutečně důležitý pro jejich vývoj.

Jak můžete pomoci?

Níže jsou uvedeny nápady, kterými lze podpořit vestibulární systém a rozvíjet jeho správné fungování:

  1. Pohybové zkušenosti jsou pro vývoj dítěte velmi důležité. Určitě si udělejte čas na aktivity, jako je houpání, klouzání, jízda na kolotočích v parku atd.

  2. Podporujte aktivní, dítětem vedené pohyby místo pasivního pohybu (např. netočte, nekruťte nebo nekyvejte dítětem nadměrně dlouhou nebo předepsanou dobu – to někdy doporučují jednotlivci, kteří citují, ale nerozumí teorii Dr. Ayres).

  3. Vyzkoušejte, zda se vašemu dítěti po pohybových aktivitách (zejména houpání nebo jiné pohybové aktivitě, při které se hlava pohybuje různými směry) snáze sedí nebo pracuje u stolu. Aktivace vestibulárního systému má často okamžitý účinek na nervový systém a některým dětem mohou tyto činnosti značně usnadnit práci u stolečku.

  4. Podporujte aktivity, při kterých dítě leží na břiše a drží hlavu nahoře. Zkuste si hrát se stavebnicemi nebo jinými hračkami v této poloze nebo vyzkoušejte, aby děti házely předměty na cíl vleže na břiše (např. na houpačce v parku).

  5. Podporujte aktivity se zaměřením na obě poloviny těla, jako např. skákání přes švihadlo, plavání, jízda na kole, veslování, pádlování, bruslení atd.

Příliš mnoho houpání nebo točení může mít negativní účinky (nadměrná aktivita, letargie, změny srdeční frekvence a dýchání atd.). Některé děti nedokážou určit tempo a mohou mít různé reakce po aktivitě. Prodiskutujte tyto aktivity se svým terapeutem a naplánujte, které jsou vhodné pro vaše dítě.

Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.

Zdarma ke stažení PDF soubory

VESTIBULÁRNÍ SYSTÉM: PROČ JE TAK DŮLEŽIT¯?© je součást série materiálů pro rodiče na téma senzorická integrace vytvořená Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Může být kopírován pro vzdělávací účely s úplným názvem a informacemi o autorských právech