ZDARMA ke stažení – odkaz níže
—
ZDARMA ke stažení – odkaz níže —
Prozkoumejte
Hmatový Systém©
Hmat (nebo taktilní senzorická percepce) je jeden z nejdůležitějších smyslů. Začíná se vyvíjet velmi brzy během těhotenství a stává se aktivním ještě před narozením dítěte.
Stejně jako ostatní smysly, které hrají důležitou roli ve smyslové integraci, i tento smysl obvykle vykonává svou práci, aniž bychom si toho všimli. Přesto je velmi důležitý pro to, abychom mohli vykonávat mnoho dovedností a abychom se v mnoha situacích cítili pohodlně. Děti se díky hmatu naučí hodně o světě. Když procházejí fází uchopování věcí a vkládání věcí do úst, používají svůj hmat, aby zjistily tvar, velikost a texturu. Tímto způsobem se poprvé dozvídají o rozdílech mezi věcmi, jako co je kulaté a hranaté, velké a malé, drsné a hladké atd. Když není hmatový systém přesný, to znamená, že neprovádí přesné konzistentní informace, pak může být obtížnější porozumět těmto rozdílům zrakově a kognitivně. Ruce, chodidla a ústa jsou nejcitlivějšími částmi našeho těla, protože mají mnohem více buněk, které detekují a reagují na dotek. Je důležité si uvědomit, že jsme závislí na informacích ze svého hmatového systému, které nám pomáhají provádět mnoho dovedností.
“Když není hmatový systém přesný, pak může být obtížnější porozumět těmto rozdílům zrakově a kognitivně.”
Hmat jako zpětná vazba
Zamyslete se nad tím, jak těžké může být dělat cokoli v rukavicích. Vaše svaly fungují stále stejně, ale máte sníženou "zpětnou vazbu" z hmatového systému. Představte si všechny důležité úkoly, které děláte pomocí svého hmatu, aniž byste se dívali – hledání mince v kapse, zapínání knoflíku na zadní straně košile, rozlousknutí slunečnicového semínka. Po celý den se spoléháme na náš hmat při provádění každodenních úkolů, aniž bychom o tom museli přemýšlet. Jak byste tyto věci dělali, kdyby vás zradil váš hmat? Jak dlouho by vám trvalo dokončit úkol, kdybyste se museli zastavit, podívat se a přemýšlet o každém kroku, který děláte rukama? To je případ mnoha dětí, které se nemohou spolehnout na svůj hmat. Může to být frustrující a matoucí.
Vyzkoušejte tyto hmatové aktivity
Pokud má dítě špatné nebo nekonzistentní hmatové vnímání, jedním z cílů terapie je pomoci této funkci pracovat efektivněji. K tomu můžeme využít mnoho různých terapeutických aktivit. Zde je několik věcí, které můžete vyzkoušet doma a pomoci tak dítěti, jehož hmatové vnímání není optimální nebo potřebuje lepší zpětnou vazbu na dotyk:
Hledejte předměty schované v suchých fazolích nebo rýži. Vybírejte předměty, které děti znají, a zjistěte, zda je dokážou identifikovat pouze hmatem. Pokud vaše dítě nemluví, snažte se dítě podpořit v přiřazování jednoduchých tvarů (například, položte klíč, kostku a míček na stůl tak, aby dítě tyto předměty nevidělo, a řekněte, „zavři oči a najdi míček”).
Hrajte hry, ve kterých požádáte dítě, aby popsalo předmět, který drží v ruce, aniž by se na něj podívalo. Popis může být jednoduchý: „kulatý”, „studený” nebo „mokrý” nebo složitější, jako např. „dlouhý hladký, špičatý předmět.”
Využívejte pro hru předměty, které mají různé textury, a pomozte vašemu dítěti rozlišit mezi měkkým a tvrdým, drsným a škrábavým, hrbolatým a hladkým atd. Mluvte o těchto rozdílech a vyzkoušejte, zda je vaše dítě dokáže rozlišit pomocí hmatu.
Nechte své dítě rozpoznávat tvary (nebo písmena a čísla), které jim nakreslíte na záda nebo na ruku. Tuto hru můžete hrát ve vaně a kreslit mydlovou pěnou nebo pěnou na holení, aby tvar viděly poté, co se ho snažily uhodnout. Zkuste kreslit čáry v různých směrech (např. doprava) a řekněte: „teď jdi tímto směrem”, což pomůže dítěti propojit dotek s akcí.
Nechte své dítě kreslit prsty jednoduché čáry, tvary, písmena nebo čísla do různých materiálů, jako je písek, modelína, mydlová pěna, pudink atd. Tento další vjem jim může pomoci získat představu o tvaru nebo písmenu.
Přemýšlejte o způsobech, jak zapojit další hmatové zkušenosti během hry a denních aktivit. Například, prolézání tunelu, lezení přes polštáře nebo válení sudů přes deky/látky různých textur; přidejte pěnu na holení do malého bazénku; vymyslete zábavné vaření, které zahrnuje hnětení těsta rukama; použijte různé žínky, hadříky, houbičky nebo peelingovou rukavici během koupání; zahrabejte dítě do písku na pláži atd.
Snažte se vyhnout velkému množství verbálních instrukcí nebo „ukazování” dítěti, jak něco udělat, když využívá hmat. „Učení praxí” je obvykle efektivnější než učení sledováním nebo posloucháním.
Zde je uvedeno pouze několik nápadů. Zkuste se zamyslet nad svým vlastním hmatovým systémem a zahrňte hmatové aktivity do hry se svým dítětem tak, aby to byla zábava, a ne stres.
Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.
Zdarma ke stažení PDF soubory
Prozkoumejte hmatový systém© je součást série materiálů pro rodiče na téma senzorická integrace vytvořená Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Může být kopírován pro vzdělávací účely s úplným názvem a informacemi o autorských právech.