ZDARMA ke stažení – odkaz níže
—
ZDARMA ke stažení – odkaz níže —
Taktilní Defensivnost:
Někteří lidé jsou více citliví©
Kromě důležité role našeho hmatového (taktilního) systému (více informací v materiálu pro rodiče “taktilní percepce”), je dalším významným aspektem funkce ochranná. Náš hmatový systém nás upozorní, když je něco ostré, horké, studené nebo může nějakým jiným způsobem představovat nebezpečí.
Učíme se “všimnout si” věcí, které pro nás mohou být nebezpečné a reagovat tak, že se od nepříjemného vjemu vzdálíme. U některých jedinců jsou reakce na dotyk přehnané a u jiných nejsou přítomny reakce, které pomohou rozpoznat potenciální nebezpečí (např. věci, které jsou horké nebo bolestivé). Dr. A. Jean Ayres popsala stav, kdy jedinec přehnaně reaguje na smyslové vjemy, které většina lidí nezaregistruje nebo alespoň pro ně, nejsou tak nepříjemné, jako “taktilní defenzivnost”.
Mezi běžné známky taktilní defenzivnosti patří: citlivost na určité typy oděvů nebo látek; preference nebo averze na potraviny, které souvisejí s texturou (např. vyhýbání se hladkým a krémovým potravinám nebo podráždění při požití křupavých a hrudkovitých potravin); vyhýbání se dotyku věcí, jako jsou prstové barvy, bláto nebo netolerance špinavých rukou; vyhýbání se chůzi naboso po určitém povrchu, jako je písek nebo tráva; brání se čištění zubů, česání vlasů nebo mytí obličeje více než normálně; a/nebo sklon upřednostňovat dotek před tím být dotýkán, zvláště, když je dotyk neočekávaný.
Protože obvykle moc nepřemýšlíme o svém hmatu nebo si neuvědomujeme, že někteří lidé jsou “citlivější” než ostatní, mnoho z těchto chování je často připisováno osobnosti, emočnímu rozpoložení nebo sklonům k chování. Byl však zdokumentován dostatek případů taktilní defenzivnosti, abychom si byli jisti, že jde o senzorický problém, který může způsobit velký diskomfort a potíže nejen osobě, která tyto problémy má, ale také její rodině. Náš hmatový systém je úzce spjat s našimi emocemi. Vnímání častého nepohodlí prostřednictvím tohoto systému může pravděpodobně způsobit emocionálně silné reakce.
“Děti, které zažívají tento stav, jsou často popisovány jako podrážděné, odtažité, uplakané, vzteklé atd.”
Děti, které zažívají tento stav, jsou často popisovány jako podrážděné, odtažité, uplakané, vzteklé atd. Je těžké věnovat pozornost, když člověk přemýšlí o tom, jak ho dráždí oblečení, nebo jak je nepříjemné, když se ho někdo dotkne, např. při čekání ve frontě. Jedinci, kteří se potýkají s tímto problémem, se s ním mohou v některých situacích vyrovnat lépe než jindy. Stres, jako je únava, nemoc, úzkost nebo třeba hlad, často zvýší obrannou reakci. Terapie zaměřená na snížení taktilní defenzivnosti se postupně pokouší vyvolat regulovanější reakce na různé hmatové vjemy. Cílem je optimalizovat způsob, jakým nervový systém registruje a interpretuje hmatové informace a rozvinout produktivní strategie pro porozumění potížím a pochopení života se zvýšenou citlivostí.
Jak můžete pomoci?
Zde je několik způsobů, jak můžete pomoci svému dítěti nebo jiným členům vaší rodiny, u kterých se projevuje taktilní defenzivnost:
Lehký, lechtivý dotyk je obvykle nejvíce dráždivý. Když se dotýkáte svého dítěte, snažte se použít hluboký dotyk a stálý tlak místo lehkého dotyku. Svému dítěti pomůžete vyhnout se lehkému dotyku, když požádáte učitele, aby dítě stálo na začátku nebo na konci fronty nebo na konci čtecího kroužku spíše než uprostřed.
Pevný, konzistentní tlak má tendenci potlačit hmatové podráždění, které některé děti prožívají po lehkém dotyku. To je důvod, proč přirozeně třeme místo, které nás bolí. Konzistentní hluboký dotyk je také objímání.
Pomoci může tlaková masáž (zavinování rukou nebo nohou do pružného materiálu, jako např. lycra) a jemné “sendvičování” těla dítěte mezi polštáře (buďte opatrní a nechte hlavu dítěte odkrytou a použijte pouze tlak, který je dítěti příjemný).
Věnujte pozornost tomu, jaký typ oblečení, materiály na hraní nebo sociální situace (např. procházka přeplněným obchodním domem) vyvolají negativní reakce vašeho dítěte. Dokud se problém nezmírní, snažte se vyhýbat dráždivým situacím (např. nechte své dítě nosit jen bavlněné oblečení, pokud ho preferuje).
Vyhněte se mocenským sporům, pokud se nejedná o bezpečnost nebo jiný vážný problém. Je snadné si myslet, že se s vámi dítě s taktilní defenzivností snaží manipulovat nebo vám cíleně ztěžovat život. Věřte dětem, když se vám snaží říct, že je něco bolí. Je velká šance, že to tak je.
Poznámka: každou náhlou nebo významnou změnu v chování je třeba vždy zkonzultovat. Děti, které mají problémy se spánkem, trávením, alergiemi a dalšími lékařsky podmíněnými stavy, mohou vykazovat zvýšenou podrážděnost, včetně hmatové přecitlivělosti. Ujistěte se, že jsou tyto obtíže zváženy a plně vyhodnoceny před tím, než začneme toto chování přikládat senzorické povaze.
Pokud má vaše dítě potíže, které si myslíte, že mohou souviset s nápady uvedenými zde, vyhledejte hodnocení u ergoterapeuta, který je kvalifikován k posouzení všech aspektů smyslové integrace, nebo pokud vaše dítě již podstoupilo hodnocení a dostává intervence, zeptejte se svého terapeuta, zda by některé z těchto nápadů mohly být pro vaše dítě užitečné; váš terapeut vám může poskytnout i další doporučení.
Zdarma ke stažení PDF soubory
TAKTILNÍ DEFENZIVNOST: NĚKTEŘÍ LIDÉ, JSOU VÍCE CITLIVÍ © je součást série materiálů pro rodiče na téma senzorická integrace vytvořená Zoe Mailloux, OTD, OTR/L, FAOTA. Může být kopírován pro vzdělávací účely s úplným názvem a informacemi o autorských právech.